Luktelėkite...

2016-ieji, 7 priesakai sau

2016-ieji. Ką apie vaikus sako naujausi tyrimai? Ką reiktų mums pažadėti sau šįmet?
GERBSIU VAIKĄ


1. Gerbsiu jo nuosavybę. Tik turintis ir mokantis saugoti "savo" vaikas galės gerbti tai, kas priklauso kitam. Neverskite per prievartą dalintis: taip vaiką įstumiate į dviprasmę situaciją - jei kitas sulaužys jo žaisliuką, vaikas pasijus nevykusiai saugantis savo turtą. Vaikas turi teisę skolinti savo žaislą tik tam, kuriuo pasitiki.
2.  Gerbsiu vaiko darbą. Vaikai taip pat kuria projektus, dėl to nevalia grubiai įsikišti į procesą - "nustok žaisti ir susitvarkyk". Ar Jums patiktų, jei viršininkas atėjęs išjungtų Jūsų kompiuterį nebaigus ir neišsaugojus darbo?
3.  Gerbsiu vaiko privatumą. Vaikas neprivalo bučiuoti tetos, jei tai jam nepatinka, ir neprivalo šlapintis viešoje vietoje vien todėl, kad tėvams taip patogiau. Išmokykite jį gerbti save ir atskirti, kad prisilietimas būna "geras" ir "blogas".
DOMĖSIUOSI VAIKŲ PSICHOLOGIJA

4. Girsiu protingai. Ar žinojote, kad vaikai į pagyrimus reaguoja kitaip, nei suaugusieji? Nuolatiniai pagyrimai gali sumažinti Jūsų vaiko rezultatus. Kodėl? Pagirtas vaikas jaučiasi "turintis išlaikyti statusą", dėl to renkasi nerizikingą veiklą, o mažiausia nesėkmė jį nusmukdo daug labiau, nei tą, kuris nebuvo giriamas. Ką daryti? Įvertinkite ne tiek vaiko gabumus, kiek pastangas. Taip jį skatinsite stengtis dar labiau.
5.  Atsižvelgsiu į raidą. Ar žinojote, kad vaiko intelekto raida vyksta šuoliais? Dėl to intelekto testai iki maždaug trečios klasės gali labai klaidinti. Tuo pat metu vaikas gali būti itin pažengęs vienoje srityje ir atsilikęs kitoje. Tai normalu.
6.  Pasitikrinsiu, ar "lavinantys" lavina. Tyrėjai, testavę kūdikius, žiūrėjusius "Baby Einstein" filmukus, ir palyginę su vaikais, kurie nežiūrėjo šių filmukų, pastebėjo, jog žiūrėjusių kalba... skurdesnė. Mokslininkų bendruomenėje kilo sąmyšis. Kas nutiko? Išsiaiškinta, jog vaiko kalbos tobulėjimui vaizdų nepakanka: vaikui būtina reakcija į jo "kalbą", be to, naujo žodžio išmokimui reiktų jį išgirsti iš kelių žmonių (žodis bus tariamas skirtingais tembrais, bet toks pats; geriausia - dainingas, tęsiamas balsas, rodant ir judinant daiktą, kurio pavadinimo mokote).

7. Įsigilinsiu.  Vaikams reikia dėmesio ir taisyklių.  Vaikai jaučiasi saugiai tuomet, kai žino taisykles, prižiūrima, ar jų laikomasi, taip pat, kai su vaiku daug ir nuoširdžiai bendraujama. Šių dviejų dalykų balansas reikalingas gerai vaiko savijautai - jei ko nors ima trūkti, vaiką apima nerimas.
Ne viskas, ką šnibžda mūsų tėviška nuojauta, yra teisybė. Ar žinojote? Gebėjimui įtikinamai meluoti reikalingas intelektas; nusikaltėlių tyrimai parodė - jų emocinis intelektas dažnai aukštesnis už vidutinį; paaugliai pavojingą veiklą įvertina taip pat, kaip ir suaugusieji, tačiau smegenys veikia skirtingai: suaugusiojo - instinktyviai (pvz. ar pavojinga perkąsti lemputę?), o paauglio - logiškai protaujant. Tačiau baimės jausmas paaugliams nedingsta, bet pasireiškia kitur: juos apima panika nuo idėjos ateiti į mokyklą su naujais nevilkėtais marškiniais arba minties, kad bendraamžiai sužinos, kad patinka jų nemėgstama muzikos grupė.
Kiekvienais metais daugybė psichologų atlieka vaikų raidos ir psichologijos tyrimus. Vieni nuveda į niekur (pvz. ar pirmagimiai vaikai praryja mažiau monetų?), kiti padeda suprasti mūsų vaikus daug geriau. Viena aišku - jie tikrai nepaprastai įdomios būtybės, o mes mokomės juos pažinti.
Remtasi knyga "Šalin mitus! Naujas požiūris į vaikų auklėjimą." Autoriai: Po BronsonAshley Merryman

UAB „Matias“

UAB Matias

ĮK 304577995
Tel.  8-67319433
LAVI žaislai ir knygos 
Paplaujos g. 3, Vilnius
https://www.lavi.lt
parduotuve@lavi.lt