Luktelėkite...

Vaikas ir smulkioji motorika. Kaip lavinti

Smulkioji motorika - pirštukų ir riešo judesiai, susijusi ne tik su rašymu, bet ir mąstymu, kalbos centru. Kaip atpažįstame metinuką, kuriam skirta daug dėmesio? Jis žvilgsniu "fiksuoja" daiktus, kuriuos galėtų sugriebti. Ir imasi to, atsiradus pirmai progai.
Smulkioji motorika lavėja liečiant įvairias medžiagas, leidžiant vaikui paspausti, atsukti, atsegti, iškrapštyti. Skaitydami knygutes taip pat lengvai pamasažuokite vaiko pirštukus.
apsiausiu_batukus_z1
Kūdikio "mokslams" tinka įvairių medžiagų kirminukas, kubas ferma, didesniam - batukai su daug funkcijų, geometrinės lentos, bokšteliai, pirmosios mozaikos (rekomenduojama jau nuo dvejų metukų). Labai naudinga pirštukams raištelių varstymas, žaidimas su smulkiais žaisliukais, konstruktoriai, darbeliai - dažymas, aplikacija, klijavimas, karpymas.
Didesniam smulkių darbų irgi nepamirškite - jį galima sudominti 3 dimensijų dėlionėmis, įvairiais darbeliais, be abejo - išmaniuoju magnetiniu plastilinu, yra ir lipdymo rinkinių specialiai didesniems - pasipuošti mobilųjį ar padovanoti dovanėlę savo simpatijai, nulipdyti keistų juokingų ilgakojų padarėlių, ieškoti tikro aukso, spręsti erdvinius galvosūkius paaugliui ir suaugusiam taip pat įdomu.

2016-ieji, 7 priesakai sau

2016-ieji. Ką apie vaikus sako naujausi tyrimai? Ką reiktų mums pažadėti sau šįmet?
GERBSIU VAIKĄ


1. Gerbsiu jo nuosavybę. Tik turintis ir mokantis saugoti "savo" vaikas galės gerbti tai, kas priklauso kitam. Neverskite per prievartą dalintis: taip vaiką įstumiate į dviprasmę situaciją - jei kitas sulaužys jo žaisliuką, vaikas pasijus nevykusiai saugantis savo turtą. Vaikas turi teisę skolinti savo žaislą tik tam, kuriuo pasitiki.
2.  Gerbsiu vaiko darbą. Vaikai taip pat kuria projektus, dėl to nevalia grubiai įsikišti į procesą - "nustok žaisti ir susitvarkyk". Ar Jums patiktų, jei viršininkas atėjęs išjungtų Jūsų kompiuterį nebaigus ir neišsaugojus darbo?
3.  Gerbsiu vaiko privatumą. Vaikas neprivalo bučiuoti tetos, jei tai jam nepatinka, ir neprivalo šlapintis viešoje vietoje vien todėl, kad tėvams taip patogiau. Išmokykite jį gerbti save ir atskirti, kad prisilietimas būna "geras" ir "blogas".
DOMĖSIUOSI VAIKŲ PSICHOLOGIJA

4. Girsiu protingai. Ar žinojote, kad vaikai į pagyrimus reaguoja kitaip, nei suaugusieji? Nuolatiniai pagyrimai gali sumažinti Jūsų vaiko rezultatus. Kodėl? Pagirtas vaikas jaučiasi "turintis išlaikyti statusą", dėl to renkasi nerizikingą veiklą, o mažiausia nesėkmė jį nusmukdo daug labiau, nei tą, kuris nebuvo giriamas. Ką daryti? Įvertinkite ne tiek vaiko gabumus, kiek pastangas. Taip jį skatinsite stengtis dar labiau.
5.  Atsižvelgsiu į raidą. Ar žinojote, kad vaiko intelekto raida vyksta šuoliais? Dėl to intelekto testai iki maždaug trečios klasės gali labai klaidinti. Tuo pat metu vaikas gali būti itin pažengęs vienoje srityje ir atsilikęs kitoje. Tai normalu.
6.  Pasitikrinsiu, ar "lavinantys" lavina. Tyrėjai, testavę kūdikius, žiūrėjusius "Baby Einstein" filmukus, ir palyginę su vaikais, kurie nežiūrėjo šių filmukų, pastebėjo, jog žiūrėjusių kalba... skurdesnė. Mokslininkų bendruomenėje kilo sąmyšis. Kas nutiko? Išsiaiškinta, jog vaiko kalbos tobulėjimui vaizdų nepakanka: vaikui būtina reakcija į jo "kalbą", be to, naujo žodžio išmokimui reiktų jį išgirsti iš kelių žmonių (žodis bus tariamas skirtingais tembrais, bet toks pats; geriausia - dainingas, tęsiamas balsas, rodant ir judinant daiktą, kurio pavadinimo mokote).

7. Įsigilinsiu.  Vaikams reikia dėmesio ir taisyklių.  Vaikai jaučiasi saugiai tuomet, kai žino taisykles, prižiūrima, ar jų laikomasi, taip pat, kai su vaiku daug ir nuoširdžiai bendraujama. Šių dviejų dalykų balansas reikalingas gerai vaiko savijautai - jei ko nors ima trūkti, vaiką apima nerimas.
Ne viskas, ką šnibžda mūsų tėviška nuojauta, yra teisybė. Ar žinojote? Gebėjimui įtikinamai meluoti reikalingas intelektas; nusikaltėlių tyrimai parodė - jų emocinis intelektas dažnai aukštesnis už vidutinį; paaugliai pavojingą veiklą įvertina taip pat, kaip ir suaugusieji, tačiau smegenys veikia skirtingai: suaugusiojo - instinktyviai (pvz. ar pavojinga perkąsti lemputę?), o paauglio - logiškai protaujant. Tačiau baimės jausmas paaugliams nedingsta, bet pasireiškia kitur: juos apima panika nuo idėjos ateiti į mokyklą su naujais nevilkėtais marškiniais arba minties, kad bendraamžiai sužinos, kad patinka jų nemėgstama muzikos grupė.
Kiekvienais metais daugybė psichologų atlieka vaikų raidos ir psichologijos tyrimus. Vieni nuveda į niekur (pvz. ar pirmagimiai vaikai praryja mažiau monetų?), kiti padeda suprasti mūsų vaikus daug geriau. Viena aišku - jie tikrai nepaprastai įdomios būtybės, o mes mokomės juos pažinti.
Remtasi knyga "Šalin mitus! Naujas požiūris į vaikų auklėjimą." Autoriai: Po BronsonAshley Merryman

Žaislai 2015-ųjų Kalėdoms. Ko dovanų galėtų norėti vaikas?

Žaislai 2015-ųjų Kalėdoms. Ko dovanų galėtų norėti vaikas?

   

Karališki konstruktoriai

Plusplus“ – tai daniški ypač kokybiški konstruktoriai, kuriuos danų karališkoji šeima per Kalėdas įteikė savo vaikams. Šie konstruktoriai dar vadinami neribojančiais – jie nesiūlo temos, o „leidžiasi“ konstruojami kaip užsinori: karūna, fotoaparatas, tortas, vėliava, mašina ar pilis – iš tokių pačių smulkių detalių. Įdomu tai, kad leidus konstruktorių rinktis vaikui, jis ima neoninių spalvų rinkinį, o jei dovaną renka tėvai, dažniau perka klasikines arba „mergaitiškas“ – pastelines spalvas.

 

Karaliaus drabužiai

Tai rūbai, kuriuos vaikas gali nupiešti tiesiai ant lėlytės vandens markeriu. Papaišei, pasidžiaugei – išnyko, vėl gali džiaugtis kūryba ir mąstyti, kaip aprengti savo puošeivą Juliją arba puošnųjį Veiną.

 

 

Rankdarbiai ir 3d spalvinimas

Įveskite į lavi.lt paiešką Washi tejp ir pažiūrėkite filmuką apie šią nuostabią juostelę: prilipdei ir jokio dažymo, ji neatlips ir papuoš viską, ką sugalvosi – pieštukus, pieštukines, mobiliojo dėklą, stiklinaitę, bumbulus, vazelę, veidrodį...

Iš stingstančios masės (Paulinda, burbulinio modelino) taip pat smagu pasigaminti įvairių papuošaliukų.

Papuošalų kūrimas populiarėja ir mažesnių mergyčių grupėje. Jos renkasi lengvai sujungiamas (ir vėl išskiriamas) „Pop arty“ rinkinių detales su įvairiomis susijungiančių karoliukų detalėmis, veria didesnius medinius karoliukus.

3d lipdukai – ant gumos pagrindo esantis lipnus paviršius priglaudus prie plonytės žibančios folijos „nusispalvina“. Spalvinti galima keliomis spalvomis – nulupamos juostelės yra detalių dydžio ir kiekvieną galima nuimti atskirai bei glausti prie skirtingų folijų. Tematika įvairiausia, tinkanti ir berniukams (buriuotojai, kelionės, ateiviai), ir mergaitėms.

 

 

Ateivių medžiagos

Technologijos pasireiškia ne tik tiesmukai. Siūlomos įdomios naujos medžiagos darbeliams ir atsipalaidavimui – išmanusis magnetinis plastilinas, kinetinis smėlis, visuomet lipnūs rutuliukai „Play foam“ (žaidimo puta) ir kitokios įdomios lipdymo masės.

Plačiau apie šias keistenybes.

Išmanusis magnetinis plastilinas – tai keista juoda (ar spalvota) masė, kuri švelniai tempiant tįsta, o nuo staigaus judesio reaguoja visiškai atvirkščiai – plyšta. Iš magnetinės masės suformuotas kamuoliukas atšoka, o kaukštelėjus per ją plaktuku suskyla lyg plastmasė! Be to, šis plastilinas labai įdomiai „žaidžia“ su magnetuku – jį įtraukia, seka paskui jį lyg dramblio straubliukas, o paliktas viena... pabėga! Dėl to turi savo metalinę dėžutę, kurioje ilsisi po eksperimentų.

Žaidimo puta „Play foam“ lieka tokia, kokią nulipdėte – niekur nebėga, tačiau nesukietėja. Ją galima minkyti tarp pirštų, lipdyti vėl ir vėl. Dėl mažyčių burbuliukų labai malonu ją čiupinėti, o nulipdytas kūrinėlis jau rytoj gali virsti kitu. Yra masės su blizgučiais, įvairių tarpusavyje maišomų spalvų. Veikia panašiai kaip antistresiniai žaislai (antistresinis kamuoliukas šildyklė iki šiol populiari dovana-žaislas suaugusiems).

Kinetinis smėlis (būtinai apie jį pažiūrėkite filmuką lavi.lt) – šviesi ir nuolat judanti masė. Ja pasiekiamas stulbinamas efektas dirbant su autistais vaikais, tačiau rekomenduojamas visiems – suaugusiam ar vaikui – stresui nuimti, atsipalaidavimui, stebuklo pojūčiui. Jį galima pjaustyti, karpyti, nuolat minkyti rankose. Parduodamas kilogramo, dviejų su puse, penkių kilogramų pakuotėmis, tačiau girdėjau ir apie kinetinio smėlio pilną dėžę vaikams. Jeigu vaikui buvo aktyvi įspūdžių diena ir jam sunku aprimti, duokite pažaisti kinetiniu smėliu ir stebėkite efektą. O prieš miegą dar paglostykite vaikui veiduką – atpalaiduokite ir mimikos raumenis, štai tuomet miegas bus pats saldžiausias.

Smėlinis plastilinas – tai ne tas pats, kas kinetinis smėlis. Tai šlapio pajūrio smėlio atitikmuo – jis neišsibarsto, bet pirštams toks pats malonus, kaip žaidimas prie vandens.

 

Daugiafunkciniai žaislai

Šis vaikas jau tiek visko turi“... – dažnai komentuoja močiutės. Naujos žaislų gamybos tendencijos – žaislai, kurie užimdami nedaug vietos suteikia kuo daugiau: naudos, džiaugsmo, kūrybos. Per 2014 metus LAVI parduotuvėje ypač pasiteisino „Doodle Studio“ vardas – tai magnetinė piešimo lenta, ant kurios keičiant skirtingus rėmelius lenta iš tiesų tampa studija – piešimo, matematikos, dėmesio ugdymo, laiko ir formų pažinimo. Mažiukams ypač perkamos BlockNLearn kaladėlės, kurios turi savyje ir knygos, ir dėlionės, ir skaičiukų, ir minkštų kaladžių funkcijas.

Iš ko galima pažinti daugiafunkcinį žaislą? Dažniau jo pakuotės nugarėlėje yra nuoroda į internetinį puslapį su patarimais arba instrukcijos: kokio amžiaus vaikui kokią užduotį pasiūlyti.

Mėgstantiems piešti

Gera proga nupirkti kokybiškų piešimo ir lipdymo rinkinukų namams. Mažos dovanėlės vaikui palengvina šventės laukimą, o vandens pagrindu sukurti flomasteriai palengvina mamoms gyvenimą, nes lengvai nusiplauna nuo rankų ir drabužių. Nepamirškite ir blizgių medžiagų: klijų su blizgučiais, blizgių dažų, blizgaus burbulinio plastilino.

Jei norite, kad vaikas gautų erdvės spalvinimui, rekomenduojame spalvinimo ritinį su ypač kokybiškais (neįsispaudžiančiais) flomasteriais.
O jei norite kažko, ko dar niekad nedarėte - nupirkite muiliukų gaminimo rinkinį.


 Loginės užduotys ir tradicinis rubiko kubas

Didiesiems loginiai žaidimai – puiki proga kitaip praleisti laisvalaikį. O rubiko kubo įvairovė šiuo metu tokia, kad net akys raibsta – gausybė modifikacijų, seniai pakeisti 3*3*3 standartai į daugiau (pvz. 3*3*9) ar mažiau (2*2*2) – mažesniems.

 Linksmos knygos

Kas atsitinka princesei, jei jai ima pūsti pilvą? Kas pavagia visą laiką? Ar verkia dideli pabaisiukai? Tai knygos, kurias dievina skandinavų vaikai, o dabar jas galime paskaityti saviesiems lietuviškai.

UAB „Matias“

UAB Matias

ĮK 304577995
Tel.  8-67319433
LAVI žaislai ir knygos 
Paplaujos g. 3, Vilnius
https://www.lavi.lt
parduotuve@lavi.lt